Clubk9

Alaskan Malamute Hakkında

Ağır bir köpek olan bu ırkın gövdesi çok sağlamdır,zekaları gelişmiştir,sadık ve duygusaldırlar,sahiplerine düşkündürler.Disiplinli bir eğitime cevap verirler.Temiz kokusuz ve havlamayan bir köpektir. Kürkleri oldukça sık ve kabadır haftada en az 2 kere fırçalanması gerekir. Bı ırka has bir özellik olarak sık sık tüy dökerler yıl içinde 2 kez alt tüy tabakası değişir.Bu köpeklerin yıkanmaması tavsiye edilir eğer yıkamaya mecbur kalırsanız kuru şampuan ile yıkamanız faydalı olacaktır.kirlenen tüyleri düzenli olarak dökülür.Alaskan Malamuteler sahipleriyle çok iyi iletişim kuran sadık köpeklerdir,çocuklarla iyi anlaşırlar oldukça olgun ve ağırbaşlı köpeklerdir.Arkadaş canlısı oldukları için bekçilik yapmaya uygun değillerdir. İlgi görmeyi seveler yeterli ilgiyi görürlerse bahçede yaşayabilirler fakat ev içinde aile ile birlikte yaşamaktan hoşlanırlar.

Bu ırk ilgisiz kalırsa bunalıma girebilir,yeterinde ısrar edilirse itaat eğitiminde başarılı olabilirler,açık havada yürüyüş yapmayı severler.Bu ırkın erkekleri dominant olabilir,uluma ve kazma içgüdüleri vardır.meraklı bir köpek türüdür,diğer köpekler ve kayvanlarla karşılaştıklarında hırçınlaşabilirler bu sebeple tasmasız gezdirilmemelidirler.İnsanlarla ve diğer hayvanlarla iletişim kurmayı öğrenebilirler.Kızak köpeği lan bu köpekler keşif gezilerinde kullanılırlar,ldukça gelişmiş yön duygusuna sahiptirler,koku alma yetenekleri mükemmeldir.Son dönemde ev köpeği olabileceğini kanıtlamıştır.

Kökenleri kutup kurtlarına dayanır,kuzeyli köpeklerdir.Adlarını 2000- 3000 yıl önceleri bu köpek ırkını beslemiş ve yetiştirmiş bir Alaska kabilesi olan Mahlemuit'lerden almışlardır.Mahlemuit'ler taşımacılıkta sadece köpekleri kullanmış oldukları için köpeklerine oldukça değer vermişlerdir. Malamutlar kabilenin kızaklarını ve yüklerini çekmekte kullanılmışlardır.

Bu ırk köpekler apartman hayatı için uygun değillerdir. Son erece aktif ve hareketli bir köpek olmaları sebebiyle bahçeye ihtiyaç duyarlar.Bir Alaskan Malamute sahibi iseniz kazma içgüdüleri gelişmiiş olan bu köpeklerin kaçmasını engellemek için bahçenizin çitlerini toprağın derinlerine yerleştirmeniz gerekir aksi takdirde çitlerin altından kazarak kaçabilirler.Bu ırk köpekler kendi bölgelerinde gezinmeyi severler,kürklerinin yapısı sayesinde soğuk havalara karşı dayanıklıdırlar,sıcak havalarda ise serin ortamlarda bulunmayı severler eğer sıcak iklimli bir yerde yaşıyorsanız bu köpekler için gölgelik alan yaratmalı ve bol soğuk su ile hayvanın serinlemesine yardımcı olmalısınız.

Alaskan Malamute Puanlama

Enerji Seviyesi
Egzersiz İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Taranma İhtiyacı
Sıcakkanlık
Oyunculuk
Köpeklerle Dostluk
Korunma
Çocuklara Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Sıcağa Dayanaklılık
Yabancılarla Dostluk
Bekçilik
Soğuğa Dayanaklılık