Clubk9

Yeteri kadar egzersiz yapabilirlerse apartman hayatına uyum sağlyabilirler.Oldukça çalışkan bekçi köpekleridirler,koruma köpeği olarak oldukça başarılıdırlar ve tehlike anında kendilerini öne atmaktan çekinmezler.Kavgacı değillerdir uzun zamandır bekçi köpeği olarak mükemmeleşmiştirler.İlk kez köpek alacaklara tavsiye edilmezler,diğer köpeklere ve yabancılara karşı agresifledir,yavrularken mutlaka sosyalleşmelidirler ve itaat etmeyi öğrenmelidirler eğer bunları öğrenebilirlerse oldukça sakin arkadaş köpekler olacaklardır.

 

Kökenleri İtalya'dır.Ataları eski Romada bir tür olan Canis Pugnax'tır.Cane Corso açık alanlarda, bekçi köpeği ve avlanmak için yetiştiriliyordu. Bunları, İtalya'nın tarihi, geçmişte yapılan resim ve heykelleri kanıtlamaktadır.Güney İtalya'da Puglia, Lucania and Sannio'da ortaya çıkartılan tarihi eserlerde bu köpeklere İtalyanca Cohors adının verildiği ve bunun anlamının İtalyanca bekçi, koruyucu, kral vekili olduğu ortaya çıkmıştır.

Kuvvetli köpeklerir kas yapılarının gelişmiş olduğı dış görünüşlerinden bile belli olur. Bu köpekler çevik,dayanıklı,kasları ve kemikleri son derece gelişmiş köpeklerdir,iki kürek kemiği arasındaki boşluk belirgin bir şekilde yüksektir.Ağız ve burun çıkıntıları geniş ve uzundur,burun kenarları şişkindir.Baş bölgelerinde göze çarpan başka bir özellikleri ise şişkin kaşlarının arasındaki boşluktur.Boyunları hafif kemerli, oval biçimli, güçlü ve çok kaslı bir yapıdadır,derisi kalın köpeklerdir.

Tüyleri parlak ve kısadır ayrıca tüyleri oldukça yoğundur.Ağızve burun bölgelerindeki tüyler çok kısa düz ve yapışıktırlar.Göğüs bölgesinde ve burun kemiğinde küçük beyaz lekeler bulunur.Bu köpek cinsi için düzenli egzersiz şarttır,tüyleri için haftada ir yapılan fırçalama yeter.Çok sadık olan bu tür ev ortamına sessizlerdir,eğitilmeye oldukça müsaitlerdir. Cane Corso Italiano'lar hiç öyle gözükmeselerde çocuklarla harika arkadaştırlar,sahiplerine karşı sevgi dolu ve uysaldırlar.

Cane Corso Puanlama

Enerji Seviyesi
Egzersiz İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Taranma İhtiyacı
Sıcakkanlık
Oyunculuk
Köpeklerle Dostluk
Korunma
Çocuklara Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Sıcağa Dayanaklılık
Yabancılarla Dostluk
Bekçilik
Soğuğa Dayanaklılık