Clubk9

Pekingese Hakkında

Sahiplerine karşı duygulu ve yabancılara karşı kuşkucudurlar.Sadık,,itaatkar ve kendilerinden beklenmeyecek kadar cesur bir ırktır.Küçük ancak kemikli vücutları vardır kendilerine özgün yürüyüşleri vardır.
Tam bir apartman ve kucak köpeğidirler.Gerekli zamanlarda havlayan bekçi köpeği görevi de yapabilirler.Tüyleri sık sık taranmalıdır,dişleri hassas olduğu için diş bakımına ve temizliğine özen gösterilmelidir.Kendini tehlikeye atacak kadar cesur bu köpekler bağımsızlığı severler ancak sahiplerine karşı sevgi doludurlar kıskançlık derecesinde sevgi besleyebilirler..Bazen iştahsızlık çekebilirler,fazla beslenirlerse de kolay kilo alabilirler.
Sert oynanmaya gelmeyeceğinden çocuklu ailelere tavsiye edilmez. Tuvalet eğitimi alması zaman alabilir.Ev içinde çok hareketli değillerdir,bahçesiz evde yaşayabilirler.Egzersiz ihtiyaçları oyun oynarken bile giderilebilir.

1860 'da Pekingese batıya getirildi. 1893 'da ırk ilk defa İngiltere'de şovlarda tanıtıldı. Amerika'da tanınması 1909'u buldu.
Spitz kanı taşıdıklarına inanılır ancak esas kökenleri 4000 yıl geriye dayandığı için kesin olarak bilinmemektedir. Yüzyıllarca Pekin imparatorluk ailesinin gözdesi olmuştur.
Bu köpekler kötü ruhları kovduğuna inanılan efsaneleşen Foo köpeğinin devamıdırlar.Çinliler yarı kutsal varlıklar olarak görülürler.Eski Çin'de Sıradan halk onlara selam vermek zorundaydı ve çalınmasının cezası ölümdü.İmparator öldüğünde diğer yaşamda korunmasını sağlamak için köpeği ile birlikte gömülürdü.

Pekingese Puanlama

Enerji Seviyesi
Egzersiz İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Taranma İhtiyacı
Sıcakkanlık
Oyunculuk
Köpeklerle Dostluk
Korunma
Çocuklara Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Sıcağa Dayanaklılık
Yabancılarla Dostluk
Bekçilik
Soğuğa Dayanaklılık