Clubk9

Terrier Hakkında

Teriyerler geçmişte kan sporlarında da kullanılmıştır. Örneğin bir çukur dolusu sıçanı temizlemek gibi oyunlarda kullanılarak susitimal edilmişlerdir. Bu tür yarışmalarda tüm sıçanları en kısa zamanda öldüren köpek yarışmayı kazanır. Boğa teriyerleri, özellikle köpek dövüşlerinde kullanılmışlardır.

Bugün, teriyerlerin çoğu evcil hayvan olarak beslenmektedir. Sahiplerine karşı sadık ve sıcakkanlıdır ama bir o kadarda kıskaçdırlar aile içerisinde “önemli karakter” olarak yer alabilirler. Yorkshire teriyeri gibi bazı ırklar AKC ve TKC gibi bazı kulüplere göre teriyerler kategorisinde değil, süs köpekleri kategorisinde değerlendirilirler.

Teriyerler, bir köpek ırkı grubu. Genelde küçük olan bu köpekler, cesur, canlı, enerjik ve hiperaktif bir kişiliğe sahiptir. Bu ırk ailesinin en büyük türü Airedale teriyeridir. Teriyer türlerinin çoğu Britanya Adaları’nda ortaya çıkmıştır ve sıçanları, tavşanları, tilkileri kontrol altında tutmak için kullanılmıştır. Daha büyük bazı türler ise, porsuk avlamak için kullanılmıştır.

Teriyer sözcüğü, Latince “yer” anlamına gelen terra ve Orta Fransızcadaki terrier sözcüğünden gelmektedir.

Terrier Puanlama

Enerji Seviyesi
Egzersiz İhtiyacı
Eğitilebilirlik
Taranma İhtiyacı
Sıcakkanlık
Oyunculuk
Köpeklerle Dostluk
Korunma
Çocuklara Dostluk
Hayvanlarla Dostluk
Sıcağa Dayanaklılık
Yabancılarla Dostluk
Bekçilik
Soğuğa Dayanaklılık