Tuvalet Eğitimi


Tuvalet  Eğitimi

      İlk olarak evde kullandığımız amonyak içeren temizlik malzemeleri ve çamaşır suyu kullanımına ara vermeliyiz. Çünkü bu tür malzemeler köpeğimize idrar kokusunu çağrıştırır. köpeğimizin tuvalet eğitimi oluşana kadar, yapacak olduğumuz temizliği saf su yada sirkeli su kullanarak yapmalıyız.  Yavruların idrar yolu kaslarının tam olarak gelişmesi ortalama 6. ayı bulur. Bu süreçte sık değil ama ara ara kaçırmalar yaşanabilir, hoşgörmeye çalışın.      

Yavrunuza vereceğiniz tuvalet eğitimi için iki klasik yöntem bulunmaktadır.

Yöntem  1 :

           Dört köşesi olan geniş bir kutu yada bir oda düşünelim. Köşelerin birine yatağını koyalım. Yatağın iki yan köşesine de mama ve su kaplarını yerleştirelim. Kalan tek boş köşeye ise geniş bir şekilde 4-5 kat gazete yayalım. Köpekler yavru bile olsa, iç güdüsel olarak yemek yedikleri, su içtikleri ve yattıkları yere tuvaletlerini yapmak istemezler. Bu sebeple gazeteye doğru yönelirler. Tuvaletini gazeteye yaptığında en üst tabakayı alalım. Bir alttaki tabakada yavrumuzun idrar kokusu kalacağından yine orayı tercih etmesi daha kolay olacaktır. Gün geçtikçe geniş yaydığımız gazeteyi daraltabiliriz ve yavaş yavaş istediğimiz noktaya taşıyabiliriz.

       

           Yöntem  2 :

​        ​Eğitim vereceğimiz odanın bütün köşelerini gazete ile kaplayın. Kendisi genellikle aynı köşeye tuvaletini yapmaya başlar. Yavaş yavaş diğer köşelerdeki temiz gazeteleri kaldırın. Göreceksiniz ki, aynı köşeye tuvaletini yapmaya devam edecektir. Gün geçtikçe gazeteyi daraltabilirir ve yavaş yavaş istediğimiz noktaya taşıyabiliriz.

    Tuvalet eğitimi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de köpeğimize çok baskı yapmamaktır. Çok baskı gören köpeklerde maalesef dışkı yeme problemi sık görülebiliyor. Bunun sebebi, yanlış yere tuvaletini yaptığı zaman, sahibi görüp azarlamasın diye yok etmeye çalışmasıdır.

       Köpeğimizin 3. karma aşısının yapılmasının ardından, özellikle yemeklerden yarım saat kadar sonra dışarıya çıkartılarak küçük yürüyüşler yaptırılmalı. Diğer köpeklerin gezdikleri  yerlerde gezmesi ve başka bir köpeğin dışkısının kokusunu alması, köpeğinize dışkı yapma ihtiyacı doğuracaktır. Tuvaletini yaptığında mutlaka ödüllendirin ki doğru yaptığını hissetsin.​​