Köpeklerde Kızışma

Clubk9

Dişi köpekler yaklaşık 6 aylık olduklarında kızgınlık dönemine girerler. Tabi bu net bir tarih değildir. Bazı köpeklerde daha erken, bazı köpeklerde ise daha geç olabilir. Kızgınlık dönemi ortalama üç hafta kadar sürer ve genellikle altı ayda bir tekrar eder. Kent yaşamındaki köpekler için bu süreç beş aya kadar da inebilir. Kızgınlık belirtileri, vajinadaki kanama, vulva şişkinliği ve köpeğinizin daha sık idrar yapmasıdır. Bazı köpeklerde kanama yoğun olabilirken, bazılarında fark edilemeyecek kadar az olabilir.  

Dişi köpek bu dönemde bıraktığı kokulu bir salgı sebebiyle, büyük bir alan içerisindeki erkek köpekleri kendine çekecektir. Davranışları oldukça değişecek ve normal durumda erkeklerle temesa izin vermese bile, bu dönemde hemen hemen kesin izin verecektir.

​Erkek köpekler bu koku sayesinde şaşılacak derecede uzak yollardan bile dişi için gelecektir. Bu yüzden dişi köpeğinizi kızgınlık döneminde dışarıda kontrolsüz bir şekilde bırakmamalısınız. Verimli bir çiftleşmenin en doğru zamanı, kızgınlık döneminin ikinci haftasının sonuna doğrudu  ( 9-13 gün arası ).  İlk çiftleşmenin ardından 24 ile 48 saat sonra tekrarlamak, emin olmak adına doğru olacaktır.