Tuvalet Disiplini

Clubk9

Yavru köpeğimize tuvalet disiplini vermek için aşağıda sunacağımız iki yöntemden birini kendi ortamınıza göre tercih edeblirsiniz. Şunu unutmayınız ki; köpeğinizin idrar yolu kaslarının gelişim süreci aşağı yukarı altıncı ayı bulur. Yani tuvalet eğitimini doğru alsabile arasıra tuvaletini kaçırabilir. Anlayış ve hoşgörü ile yaklaşmalısınız. Ayrıca önemli bir husus da, eğitim süreci boyunca çamaşır suyu ve amonyak içeren temizlik malzemeleri kullanmamalısınız. Bu tür malzemeler, yavru köpeğinize idrar kokusunu andıracağı için, kullandığınız bölgelere tuvaletini yapma isteği uyandırır. 

Yöntem 1:

Öncelikle yavru köpeğiniz için sadece bir oda belirleyin. Odanın bir köşesine yatağını, diğer iki yan köşesine de mama ve su kaplarını koyun. Boş kalan karşı köşeye ise ilk etapta geniş ve 4-5 kat gazete yayın. Gazetenin üzerine de petshop yada veteriner kliniklerinden alacağınız tuvalet eğitim damlasından bir miktar damlatın. Bilmelisiniz ki, köpekler yemek yediği, su içtiği ve yattığı yere mecbur kalmadığı sürece tuvaletini yapmazlar. Bu noktalara yapmak istemeyeceği için, gazeteye yönlenecektir. Tuvaletini gazete üzerine yaptığında, en üst gazete tabakasını alıp çöpe atabilirsiniz. Bir alttaki gazeteye kendi idrer kokusu geçecek ve yine oraya gitmesini sağlıyacaktır. Gün geçtikçe yaydığımız geniş gazeteyi daraltabiliriz.
 

Yöntem 2:


Yavru köpeğinizin bulunduğu odanın tamamına gazete yayın. Bir süre sonragöreceksiniz ki, köpeğiniz belli köşelere tuvaletini yapmaya başlayacaktır. Kirlenmeyen gazeteleri tek tek toplayarak, sabit tek gazete kalacak ve köpeğiniz oraya tuvaletini yapmaya devam edecektir.


Çok önemli bir konu da, tuvalet eğitimi esnasında köpeğinize fazla baskı yapmamanızdır. Yapılan fazla baskı sebebi ile yavru köpeğiniz, tuvalet yapmanın yanlış olduğunu düşünerek, siz görmemeniz için dışkıyı yok etmek adına yemek isteyecektir. Bu belli bir süre sonra alışkanlık haline gelebilir.
Yavru köpeğinizin aşıları tamamlandıktan sonra, yemeklerden yarım saat kadar sonra tuvalet ihtiyacı için dışarıya çıkartabilirsiniz. Farklı köpeklerin gezdiği yerde gezmeniz ve koklayacağı farklı bir köpek dışkısı ona tuvalet yapma ihtiyacı doğuracaktır. Eğer köpeğinizi tuvaletini yaptığında ödüllendirirseniz, başarı daha çabuk gelecektir.