Yıkama ve Tüy Bakımı

Clubk9

Köpeğinizi karma aşıları tamamlandıktan sonra düzenli yıkayabilirsiniz. Yıkama yapacağınız suyun ısısı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Yıkama yaparken köpeğinizin önce vücudunu en son kafasını yıkayın. İlk olarak boynuna kadar bütün vücudunu ıslatıp ardından şampuanlayın ve çok iyi durulayın. Unutmayın ki bizim ph ımızla onlarınki farklıdır. Bu yüzden kesinlikle sadece köpek şampuanı kullanın. 

Köpekler derilerinin üzerinde, onları dış etkenlere karşı koruyan yağ tabakası üretir. Bu dokuyu muhafaza edebilmek adına çok sık yıkamamalı ve mutlaka köpek şampuanı kullanmalısınız. İki yıkama arasını minimum 20-30 gün olarak uygulayın.

Köpeğinizi deri ve tüy sağlığı için, bol bol taramalısınız. Sık taramalarla ve kullanacağınız sarımsak tabletlerle tüy dökümünün önüne geçebilirsiniz. 
 

Tırnak Bakımı
Köpeğinizi bol bol gezdirmeye çalışmalısınız. Düzenli yürüyüşler sayesinde köpeğinizin tırnakları doğal bir şekilde törpülenecek ve kesime gerek kalmayacaktır. Evde bakılan ve düzenli yürüyüş yaptırılmayan köpeklerde tırnak kesimi gerekli hale gelecek ve canlı dokunun da gün geçtikçe uzamasına sebep olacaktır.